تبلیغات
یَوْمُ الْقِیَامَة،روز رستاخیز(فرجام شناسی)

یَوْمُ الْقِیَامَة،روز رستاخیز(فرجام شناسی)
http://s1.picofile.com/file/7573047418/cooltext841988678.png

نهمین نام قیامت که در کلام الله مجید آمده یوم تبلی السرائر می باشد،((تبلُی)) از ماده ((بَلوی)) به معنی آزمایش وامتحان است،واز آنجا که به هنگام آزمایش حقیقت آشکار می شود این ماده در این جا به معنی ظهور وبروز آمده است.
((سرائر)) جمع ((سریره))به معنی حالات وصفات ونیّات درونی وپنهانی است.
آری درآن روز که ((یوم البروز))و((یوم الظهور)) است اسرار درون آشکار می شود،اعمّ از ایمان وکفر ونفاق،یا نیّت خیر وشرّ،ویا ریا واخلاص، واین ظهور روز بروز برای مؤمنان مایه افتخار ومزید برنعمت است،وبرای مجرمان مایه سرافکندگی ومنشأ خواری وخفّت،وچه دردناک است که انسان عمری زشتی های درونی خود را از خلق خدا مخفی کرده باشد،وبا آبرو درمیان مردم زندگی کند ولی در آن روز که همه اسرار نهانی آشکار می گردد در برابر همه خلایق شرمسار وسرافکنده شود که گاه درد ورنج این عذاب از آتش دوزخ دردناک تر است.
http://s1.picofile.com/file/7573086983/_babol2011_blogfa_com_5.gif
درآیه 41 سوره مبارک الرحمن آمده : یُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِیمَاهُمْ فَیُؤْخَذُ بِالنَّوَاصِی وَالْأَقْدَامِ﴿۴۱﴾بلكه مجرمان با قیافه‏ هایشان شناخته می‏شوند، و آنگاه آنها را با موهای پیش سر، و پاهایشان، می‏گیرند (و به دوزخ می‏افكنند).
ودر سوره مبارک عبس آیات 38 الی 41 می فرماید :وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ مُّسْفِرَةٌ﴿۳۸﴾صورتهایی در آن روز گشاده و نورانی است،ضَاحِكَةٌ مُّسْتَبْشِرَةٌ﴿۳۹﴾خندان و مسرور است وَوُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ عَلَیْهَا غَبَرَةٌ﴿۴۰﴾وصورتهایی در آن روز غبارآلود است،تَرْهَقُهَا قَتَرَةٌ﴿۴۱﴾ودود تاریكی آنها را پوشانده.
امام سجاد(ع) در دعای 47 سجاده که دعای آن حضرت در روز عرفه است می فرماید: خدایا ودر روز رستاخیز که پنهانی ها(اعمال نیک وبد) آشکار می شود عذابم مکن.
از معاذ بن جبل روایت شده است از رسول گرامی اسلام(ص) تفسیر سرائر را در این آیه شریفه سؤال کردم وگفتم چه اسرا نهانی است که خداوند بندگان را درآخرت با آن می آزماید؟
حضرت فرمود : سرائر شما همان اعمال شماست،همچون نماز وروزه وزکات ووضو وغسل جنابت وهرعمل واجبی،زیرا همه اعمال در حقیقت پنهان است،اگر انسان بخواهد می گوید:وضو گرفته ام در حالی که وضو نگرفته ، واین است تفسیر کلام خداوند((یوم تبلی السّرائر)).
وسخن آخر این که این قیامت آیینه ای از اعمال انسان ها در این دنیاست. هر عملی اینجا انجام پذیرد آنجا نمود حقیقی خود را می یابد،لذا هرکه در این دنیا رازها واسرار دیگران را نهان ومخفی دارد در آنجا نیز رحمت الهی شامل حالش می شود وبه فضل الهی اسرارش پوشیده می شود .انشاءاللهبرچسب ها: فرجام شناسی21،
[ دوشنبه 13 آذر 1391 ] [ 06:48 ب.ظ ] [ علیرضا کمرکی فراهانی ]
درباره وبلاگ

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

خدایا روزها ولحظه ها درپی هم می گذرد وزمانی به خود می آییم که به آخرخط رسیده ایم،خدایا اگر من بنده بدی هستم تودنیای خوبی ومهربانی هستی،من به امیدتو روزها را به شب وشبها رابه روزمی رسانم، هرآندم که به یاد تو می افتم آرامشی در وجودم حکم فرما می شودوندایی درون قلبم فریادبرمی آوردکه خداوندتبارک وتعالی هیچ کس را ناامید از درگاهش نمی راند، خدا وندا ، از تو راحتی وآرامش در هنگام مرگ وعفو وبخشش در وقت حساب را می طلبم. (الهم عجّل لولیک الفرج)التماس دعا
موضوعات وب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :