تبلیغات
یَوْمُ الْقِیَامَة،روز رستاخیز(فرجام شناسی)

یَوْمُ الْقِیَامَة،روز رستاخیز(فرجام شناسی)

از احادیث استفاده می شود که بعد نزول روح از آسمان تمام مراحل وتشریفات را که بر میّت می گذرد روح او تمام سختیها ولذائذ را درک می کند،چنانچه به او شکنجه دهند فریاد می زند ولی چون روح در قالب بدن نیست، فریاد او قابل استماع مردم زنده نخواهد بود، امّا ارواح دیگر واجسام لطیفه مانند ملائکه صدای اورا می شنوند،شاید به همین جهت باشد که در احادیث رسیده با بدن میّت مدارا کنید، حتی با آب نیمه گرم اورا غسل دهید،گرچه اگر منافق واهل عذاب باشد ممکن است از غسل دادن او شکنجه ببیند اما این ناراحتی روح از جهت انس وعلاقه ای است که بابدن خود دارد و همچنین وقتی که او را به طرف قبر می برند روح انسان حس می کند که برای همیشه از دوستان وخویشاوندان خود دور افتاده است،ارواح خبیثه شیاطین را با قیافه های زشت ووحشت بار می بیند وبا آنها مکالمه می کند از آنان می ترسد ولی راه فرار ندارد روح شخص منافق وبدکاربدرقه کنندگان وبازماندگان خود را می بیند واز آنان استمداد می جوید ولی متأسفانه، کوچکترین اثر وسودی ندارد.اما افرادی که مؤمن ونیکوکارند،به طور مسلّم روح آنان با تشریفات خاصّی مواجه می شود.

ازحضرت امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است که اگر شخص میت، خدا را دوست داشته باشد،بشارت دهنده ای با صورت زیبا وبویی معطر به ملاقات او می آید وبه روح وریحان اورا بشارت می دهد، آن حضرت فرمود:روح میت از بشارت دهنده معرفی می خواهد او در جواب می گوید: من عمل صالح ونیکوی تو هستم که به این صورت نزد تو آمده ام،که همه جا همراه تو باشم.

جابربن عبدالله از حضرت امام باقر(ع) روایت کرده که آن حضرت فرمود: چون جنازه مرد منافق و بد عمل را به سوی قبر می برند روح او فریاد می زند آیا نمی شنوید شکایت مرا که شیطانها مرا فریب داده اند؟ وضمن شکایت از وضع خود می گوید دوستانی که به آنها دل بسته بودم امروز ازمن فراریند و فرزندانی که با جانم برابری می کردند،واموال مرا صرف می نمودندامروز مرا تنها گذارده اند واموالی که بازحمت ورنج فراوان بدست آورده بودم وحق خدا و رسول خدا را از آن نپرداخته بودم بین خود تقسیم نمودند وبه من سهمی ندادند.ساختمانهای زیباومرتفع که با زحمت بنا نهادم به دیگران واگذار شد.دوستان! به من مهربانی ویاری کنید زیرا مرا به سوی دوزخ می برند،وبه غضب وقهر خدای قادر مطلع شدم. ایکاش مرا به سوی دنیا باز می گرداندند.

جابر گفت: موقعی که کلمات آن حضرت به این جا رسید بسیار ناراحت شد وسخت گریست.

درجای دیگر جابر نقل کرد: دیدم امام باقر (ع) در تشییع جنازه ای می رفت ودر راه می گریست تا محاسن شریفش تر شد وبه اصحاب می فرمود: برای این روزآماده شوید.

درکتاب کافی از حضرت امام زین العابدین(ع) ونزدیک به همین مضمون از رسول اکرم (ص) نقل شده است که فرمود:موقعی که بدن میت را از منزلش بیرون می آورند روحش فریاد می زند: تعجیل نکنید در خارج کردن من بگذارید با خویشاوندان خود تجدید عهد کنم،سالیان دراز با انان مأنوس بودم، متأسفانه صدای اورا کسی غیر از فرشتگان نمی شنود.او گمان دارد انسانهای اطراف تابوت او صدایش را خوهند شنید به آنها می گوید: مانند من فریب دنیا را نخورید واز بد بختی وسختی حالات من عبرت بگیرید. من به جای گذاردم آنچه را با زحمت جمع آوری کرده بودم اکنون هیچ گونه پیش آمد ناگواری را از من دفع نمی کند وبه حال من سودی ندارد. 
برچسب ها: سکرات مرگ12،
[ جمعه 8 بهمن 1389 ] [ 07:48 ب.ظ ] [ علیرضا کمرکی فراهانی ]
درباره وبلاگ

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

خدایا روزها ولحظه ها درپی هم می گذرد وزمانی به خود می آییم که به آخرخط رسیده ایم،خدایا اگر من بنده بدی هستم تودنیای خوبی ومهربانی هستی،من به امیدتو روزها را به شب وشبها رابه روزمی رسانم، هرآندم که به یاد تو می افتم آرامشی در وجودم حکم فرما می شودوندایی درون قلبم فریادبرمی آوردکه خداوندتبارک وتعالی هیچ کس را ناامید از درگاهش نمی راند، خدا وندا ، از تو راحتی وآرامش در هنگام مرگ وعفو وبخشش در وقت حساب را می طلبم. (الهم عجّل لولیک الفرج)التماس دعا
موضوعات وب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :